עיר נקייה – ישראל

כיום ישראל נמצאת במקום השני בעולם בייצור פסולת ביתית לנפש. לפי "גלובס", שפורסם באוגוסט 2019, בישראל מיוצרת מדי שנה 4.82 מיליון טונות של פסולת עירונית מוצקה. מדובר בשאריות מזון, נייר וקרטון, בדלי סיגריות, כלים ושקיות פלסטיק חד פעמיות, אריזות, זכוכית, פלסטיק, צעצועים ובגדים שבורים, עור, גומי, נורות, סוללות, מתכות שונות, מכשירי חשמל, כלי בית שונים ועוד ועוד. כמות האשפה ההולכת וגדלה באופן בלתי נמנע במזבלות מובילה לפליטות מוגברת של גזים רעילים, זיהום אוויר ומי תהום וגורמת לנזק בלתי הפיך לסביבה. כותב המאמר מציין כי המצב בענף הבנייה גרוע אף יותר: מדי שנה ממוחזרים פחות ממחצית מ-4-5 מיליון טון פסולת הבנייה.

בנוסף לעובדה שהמדינה לא יכולה להתמודד עם בעיית המיחזור, רבים מתושבי ישראל לא יכולים להתמודד עם מיון הפסולת, וחלק מאזרחינו חווים קשיים בכלל על מנת להביא אשפה לפח או למכולה.

היישובים שלנו לא נלחמים על מעמד העיר הנקייה ביותר, אלא מתחרים על המקום בטבלאות הרייטינג של הערים המזוהמות ביותר בישראל ובעולם.

מדי יום אנחנו מסתובבים ברחובות ורואים כמות אדירה של אשפה על מדרכות וחניונים, בגני שעשועים ופארקים, בין בתים, במדרגות עירוניות ובשטחים סמוכים. בסופי שבוע אנחנו הולכים לנפוש בטבע או בחוף הים ורואים שם את אותה תמונה – הררי אשפה שהשאירו נופשים.

החלטנו שאנחנו לא יכולים להמשיך ככה.

מי אנחנו?

הארגון הציבורי "דור מוריה" יזם את פרויקט "עיר נקייה – ישראל" ומארגן "פעולות ניקיון" בחיפה, משיכת חוזרים חדשים ואכפתיים וותיקים ומשתפים פעולה עם פרויקטים דומים בעיר. במסגרת עיר נקייה מתקיים תת פרויקט "הליכה בחיפה" : טיולים בנתיבי עיר ירוקים על מנת להכיר את הטבע החיפאי של החוזרים. במהלך הטיולים הללו אנו גם אוספים אשפה ומפנים שבילים.

המטרה שלנו:

המטרה העיקרית שלנו היא ישראל הטהורה.

הכלים שלנו:

  1. משיכת כמה שיותר מתנדבים לאירועים שלנו.
  2. משיכת תשומת לב התושבים לבעיית הזיהום העירוני.
  3. לחץ מקיף על הרשויות העירוניות לפתח מערכת קנסות מתפקדת, התקנת פחי אשפה במקומות ציבוריים ובתחנות, לרבות מכולות לאיסוף נפרד של פסולת, בקרה על עובדי עירייה המנקים ומפנים את האשפה בעיר.
  4. פיתוח תכנית הסברה קהילתית שמטרתה פיתוח אפס סובלנות להמלטה על הקרקע ומחוץ לחלונות.
  5. פיתוח ויישום תכנית "שיעורי ניקיון" בבתי ספר וגני ילדים בסיוע מתנדבים בשיתוף רשויות עירוניות.
  6. סיוע לדיירי בתים בהם השכנים משליכים באופן שיטתי פסולת מהחלונות ומזהמים את האזור (תמיכה בהסברה, סיוע בהגשת תלונות ללשכת ראש העיר, סיוע בניקיון השטח, סיוע בבחירת ועד בית "ועד בית").
  7. התוכנית "מגרש משחקים לכלבים בכל אזור". מטרה: להוציא כלבים ממגרשי המשחקים ולדרוש מהתושבים לנקות אחרי חיות המחמד שלהם על המדרכות.
  8. ייזום קידום בכנסת של חוק השלטון העצמי המקומי וארגון עצמי של האוכלוסייה ("ועד שכונתי"), אשר יהיה מוסמך לקיים אינטראקציה עם הרשויות המוניציפליות ויוכל לפתור את הבעיות של הן המחוז כולו ומשקי בית בודדים במחוז. בניית רשת שיתוף פעולה "ועד עבייט" – "ועד שכונתי" – עירייה.

שאלות ותשובות (לחיפה):

מה עלי לעשות אם אני רואה הרבה אשפה בשטח ציבורי?

צלם תמונה או צלם סרטון קצר, שלח הודעה לווטסאפ של ראש העיר עם הקואורדינטות של מיקום האשפה הזו. אם הרחוב שלכם לא מנוקה, שלחו כמה תמונות ואת שם הרחוב, תוכלו לכתוב כמה ימים אין מנקה. מספר ווטסאפ של העירייה +972 50-583-11-06.

מה עלי לעשות אם יש כלבים שהולכים כל הזמן במגרש המשחקים / מתחת לחלונות, שבעליהם לא מנקים את הצואה?

התלונן בפני שירות האזרחים בטלפון מספר 106 או תמונה / וידאו + קואורדינטות מיקום ב-WatsApp iria +97250-583-11-06.

מה לעשות אם השוער לא מנקה, משאיר אחריו הרבה אשפה או אפילו יושב בטלפון בשעות העבודה?

צלם תמונה או צלם סרטון קצר, שלח הודעה ב-WatsApp iria עם קואורדינטות מיקום. מספר ווטסאפ של העירייה +972 50-583-11-06.

מה לעשות אם דיירי הבית שלנו זורקים אשפה מהחלונות, לא רוצים לשלם "ועד בית" או שבביתכם אין בכלל "ועד בית"?

התקשר אלינו. פנייה לעירייה עלולה לגרור קנס של כמה עשרות אלפי שקלים על ביתכם. אדם אחד מלכלך, וכולם יצטרכו לשלם. כרגע אנחנו מפתחים מתודולוגיה להתמודדות עם מצבים כאלה. בכל מקרה, תצטרך לנקות את עצמך. אם אתה לא יכול להתמודד עם זה, התקשר לעזרה.

מה לעשות אם תלונות לעירייה לא מטופלות או שאין להן מענה?

שלחו הודעה עם מספר התלונה למייל של לשכת ראש העיר בפניות אזרחים:
pniotz@haifa.muni.il . תאר את הבעיה. שלח עותק של התלונה למייל שלנו.

מנהלת הפרויקט Olika Navrotskaya